Psychická pohoda po stresující změně práce

Nebudeme vám tvrdit, že nějaká změna práce není stresující – tento aspekt hraje roli vždy. Nicméně v situaci, kdy jste hledali dlouhou dobu, vyplenili své železné úspory anebo jste naopak museli místo sehnat velmi rychle, je stres ještě na úplně jiném levelu.

Pokud jste ho žádným způsobem cíleně nezpracovali, může vás později náhle přepadnout zpožděná reakce, která mívá různé podoby. Panické záchvaty, deprese, vyhoření, nespavost, nevysvětlitelné vyčerpání, může to být leccos.

Jak tomu tedy co nejlépe předejít?

Jen to nejnutnější

Mimo práci vyškrtejte ze svého úkolníčku na nějaký čas co nejvíce položek. Věnovali jste se samostudiu jazyka? Možná je ten pravý čas dát si pauzu. Zakládáte si na dokonalém úklidu?

Zkuste svá pravidla lehce uvolnit. Zkrátka na nějaký čas zapněte emergency mód a setrvejte v něm tak dlouho, jak budete potřebovat. Nic vám neuteče, nebudete vydávat energii navíc a vyhnete se zbytečnému stresu, kterého jste v poslední době měli až nad hlavu.

Cílená relaxace

Říká se, že dnešní lidé neumí odpočívat. A něco na tom opravdu je, to musí při pohledu na sebe sama uznat téměř každý z nás. Když nejsme dost produktivní, efektivní a aktivní, máme pocity méněcennosti, stíhat toho hodně je jakousi módou.

Nyní je ale načase zvolnit a někdy si prostě sednout, dýchat a nedělat NIC. Bude to těžké a nebudete z toho mít v první chvíli dobrý pocit, ale vydržte. Když k tomu přidáte pravidelné procházky, občasnou vonnou koupel a dostatek spánku, máte napůl vyhráno.

Pomoc odborníka

Cítíte-li na sobě známky nějakého závažnějšího psychického problému, nečekejte na nic a objednejte se k profesionálovi. I kdyby mělo jít jen o jedno sezení, kdy vás uklidní, že se o nic vážného nejedná a doporučí mechanismy, kterými stres regulovat do budoucna. Psychické zdraví není něčím, s čím by se vyplatilo zahrávat si.